TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ
Konferans Programı
Banu TAŞKIN
Banu TAŞKIN
TEV Genel Müdürü
Banu TAŞKIN
  Banu TAŞKIN
TEV Genel Müdürü

     

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Banu Taşkın, 30 yıllık kariyerinin ilk 10 yılında banka hazine birimi, daha sonra ise sermaye piyasaları ve özel bankacılık birimlerinde görev yaptı. Türk Ekonomi Bankası’nda (TEB) en son yürüttüğü görev ise TEB Özel Bankacılık ve TEB Perakende Grubu’nda Stratejik Planlama ve Uyum Grup Direktörlüğü oldu. 

 

1 Eylül itibarıyla TEV Ailesine Genel Müdür olarak katılan Banu Taşkın, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu olan Ashoka Foundation ve Down Sendromu Derneği’nde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Banu Taşkın’ın Kaan ve Can Onur isimli iki oğlu bulunmaktadır.

Zafer ÖZTÜRK
Zafer ÖZTÜRK
TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı
Zafer ÖZTÜRK
  Zafer ÖZTÜRK
TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı

     

18 Ekim 1972 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yeditepe Üniversitesinde formasyon eğitimi alarak öğretmenlik formasyonunu tamamladı. Ardından S. Zaim Üniversitesinde "Eğitim Yönetimi ve Denetimi" alanında yüksek lisans eğitimini bitirdi. 1998 yılından beri Florya Koleji kurucu temsilcisi olarak eğitim işletmeciliği alanında çalışmaktadır. Eğitim öğretime gönül vermenin yanı sıra toplumsal fayda ve farkındalık yaratmak amacı ile İTO Meclis Üyeliği, TOBB Eğitim Meclisi, İTO Eğitim Komitesi Üyeliği ile REV (Rumeli Eğitim Vakfı) Başkan ve RUYİAD (Rumeli Yönetici İş Adamları Derneği) STK'larının yönetim
kurullarında yer almaktadır. 2015 yılından beri de TÖZOK yönetiminde aktif olarak görev alan Zafer ÖZTÜRK, 2021 yılından beri TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. İyi derecede İngilizce, Boşnakça ve Lehçe bilen Öztürk, evli ve dört çocuk babasıdır.

Ömer AKMANŞEN
Ömer AKMANŞEN
Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü
Ömer AKMANŞEN
  Ömer AKMANŞEN
Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü

     

1969 yılında Bolu- Dörtdivan ilçesinde dünyaya geldi. 1981 yılında Yeniçağa İlkokulunu bitirdi.  1989 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu.  1993 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. 1997 yılında Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslam Hukuku Anabilim dalında  “ İ. Hukuku Prensipleri Işığında Borsa” adlı teziyle Yüksek lisansını tamamladı.

       1994 yılında Yozgat ilinde öğretmenliğe başladı.

       1998 yılından itibaren Kocaeli ilinde sırasıyla, İzmit Sarımeşe İlköğretim Okulu (1998/2000), Körfez Seka Çocuk Dostları İlköğretim Okulu ( 2000/2003) ve Körfez Oruç Reis Anadolu Lisesinde öğretmen olarak (2003/2005); Körfez Fen Lisesinde Müdür Yardımcısı (2005/2008) ve Körfez Orhangazi Anadolu Lisesinde (2008/2014) Okul müdürü olarak görev yaptı.

       06/02/2014- 21/07/2014 tarihleri arasında Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

       21/07/2014 - 15/09/2015 tarihleri arasında Derince İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı.

       15/09/2015 – 16/08/2021 tarihleri arasında İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı.

       16/08/2021  tarihinden itibaren Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmaktadır.

       Halen İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalında Doktora eğitimine devam etmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır. 

Mehmet Hilmi EREN
Mehmet Hilmi EREN
Beşiktaş RAM Müdürü
Mehmet Hilmi EREN
  Mehmet Hilmi EREN
Beşiktaş RAM Müdürü

     

Mehmet Hilmi Eren 1981 tarihinde dünyaya geldi. Evli ve 2 Çocuk Sahibidir. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladı. Beykent Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nde aldığı yüksek lisans eğitimini 2009 senesinde “Üstün Zekalılık ve Üstün Zekalıların Eğitimi İle İlgili Yapılan Çalışmalar” konulu bitirme tezi ile tamamladı.

2006-2010 yılları arasında Zeytinburnu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yaptı. 2010 yılında Beykoz Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevinde bulunan Eren 2010-2011 yılları arasında Bakırköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini üstlendi. Yine 2010 yılında 18. Milli Eğitim Şurası Divan Görevi Üyeliğin’de bulundu. Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) kurucu başkanlığını yürüttü. 2017-2019 Türk PDR İstanbul Şubesi Başkan yardımcılığını yürüttü. 2014-2019 Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde bulundu.

Gelecek Eğitimde Derneği Genel Sekreteridir. Halen Beşiktaş Rehberlik ve Araştırma Merkezi müdürü olarak MEB’deki görevine devam etmekte olan EREN Türkiye´nin ilk ve tek Ev Okulu Derneği´nin kurucusu ve başkanı olarak da görevine devam edtmektedir.

Açelya AKKOYUN
Açelya AKKOYUN
Sunucu, Oyuncu
Açelya AKKOYUN
  Açelya AKKOYUN
Sunucu, Oyuncu

     

31 Aralık 1972 tarihinde Adana’da doğdu. Fenerbahçe Lisesini ve MSGÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Konservatuvar yıllarında girdiği İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, altı yıl çeşitli oyunlarda rol aldı. Theope, Mösyö Butterfly, Kırmızı Pabuçlar, Hüner, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Palyaço Prens, Yavru Kimin, sanatçının oynadığı bazı oyunlardır.

1989’da Zülfü Livaneli ile birlikte "Güneş Topla Benim İçin" adlı şarkının klibinde, 1994'te ise Ayhan Baran’la birlikte Türkiye’nin ilk opera klibinde rol aldı. Akkoyun, aynı yıllar televizyon dizilerinde de oynamaya başladı. 1992’de Son Söz Sevginin, 1993'te Çakalların İzinde, yine aynı yıl Suçlu Kim, 1995'te Mirasyediler, ve 1995'te Sessizlik adlı sinema filminde rol aldı. Akkoyun tiyatro, sinema ve dizi filmlerinin yanı sıra reklam filmlerinde de oynadı. Bunlardan bazıları: Pril, Luna, Akbank, İş Bankası ve Yeni Yüzyıl’dır.

1995 yılında 4x4 adlı yarışma programı ile sunuculuğa başlayan başarılı sanatçı, daha sonra 1998 Adana Film Festivali’ni ve 1999, 2000 Antalya Film Festivali Onur Ödülleri’ni sundu. 1994'te başladığı Mahallenin Muhtarları ve 1997’de başladığı Böyle mi Olacaktı adlı dizilerde yer aldı. Çocuktan Al Haberi adlı yarışmanın sunuculuğunu yapan ve 2002 yapımı Ekmek Teknesi adlı dizide "Suzan" karakterini canlandıran Akkoyun, son olarak Doksanlar dizisiyle ekranlara geri dönmüştür. 1998 yılında tiyatro ve sinema sanatçısı Civan Canova ile evlenerek, 2004 yılında bu evlilikleri bitmiştir.

Dr. Deniz DAĞSEVEN EMECEN
Dr. Deniz DAĞSEVEN EMECEN
Maltepe Üniversitesi
Dr. Deniz DAĞSEVEN EMECEN
  Dr. Deniz DAĞSEVEN EMECEN
Maltepe Üniversitesi

     

Deniz Dağseven Emecen, Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü, Zihin Engelliler Öğretmenliğinden 1996 yılında yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek Lisans ve doktorasını da Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Özel Eğitim ve Zihin Engelliler Eğitimi üzerine yapmıştır. TÜBITAK 2237-A kapsamında “ Otizm Spektrum Bozukluğu ve Motor Beceri” projesinde eğitmen olarak görev yapmıştır. Deniz Dağ Emecen’in “Zihinsel Engelli Öğrencilere Küçük Grup Öğretimi Sırasında Video İpucu Kullanılarak Zincirleme Becerilerin Kazandırılması” ve “Zihin Engellilere Sosyal Becerilerin Kazandırılmasında Doğrudan Öğretim ve Bilişsel Süreç Yaklaşımlarının Karşılaştırılması” hakkında uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makaleleri bulunmaktadır. Maltepe Üniversitesi - Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini 2016’dan beri yürütmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Handan DOĞAN
Dr. Öğr. Üyesi Handan DOĞAN
Maltepe Üniversitesi
Dr. Öğr. Üyesi Handan DOĞAN
  Dr. Öğr. Üyesi Handan DOĞAN
Maltepe Üniversitesi

     

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğr.Üyesi Handan DOĞAN,

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü lisans eğitimi ardından, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı yüksek lisansını tamamlamıştır.

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, ‘Özel öğrenme güçlüğü riski taşıyan 5-6 yaş çocukları için uygulanan erken müdahale eğitim programının etkisinin incelenmesi’ alanında doktora çalışmasını gerçekleştirmiştir.

Metin Sabancı Spastik Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon ve Üretim Merkezi’nde Özel Eğitim alanındaki çalışmaları ile değerli katkılar sunan Sayın Handan DOĞAN, Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü/Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalında Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Fulya EKMEN
Fulya EKMEN
Türkiye Down Sendromu Derneği
Fulya EKMEN
  Fulya EKMEN
Türkiye Down Sendromu Derneği

     

1974 İstanbul doğumludur. Şişli Terakki Lisesi'nden sonra 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirmiştir. 1996-2007 yılları arasında banka ve finans sektöründe çeşitli kademelerde görev almıştır. 2007 yılında Down sendromlu kızı Kayra'nın hayatına katılması ile iş hayatına ara vermiştir. 2009 yılında Türkiye Down Sendromu Derneği'nin kurulması için başlayan çalışmalara katılmıştır. 2011 yılında derneğin kurucu başkanı olarak görev almıştır. 2013 yılından beri destekli istihdam iş koçu eğitmeni olarak çalışmalar yürütmektedir. Bunun yanı sıra 2015 yılından beri derneği temsilen bulunduğu European Down Syndrome Association Yönetim Kurulu’ndaki görevine 2020 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak devam etmektedir. Türkiye Down Sendromu Derneği’ni temsilen Engelli Çocuk Hakları Ağı’nda sekretarya üyesi, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi-ACURARE’de danışma kurulu üyesi ve Eğitimde Eşit Haklar Platformu’nda temsilci olarak görev almaktadır. Kardeşim Benim" isimli çocuk kitabını yazmıştır ve "Engellilik ve İstihdam" isimli kitabın yazarları arasındadır. Halen dernekte genel sekreter olarak aile danışmanlığı, projeler, bilgilendirme seminerleri, uluslararası ilişkiler, yerel kurum ve STK'lar ile ilişkiler, eğitim müfredatları ve kitapların oluşturulması konularında aktif olarak görev almaktadır. Biri Down sendromlu iki kızı vardır.

Erkan UĞUZALP
Erkan UĞUZALP
PDR Bölüm Başkanı
Erkan UĞUZALP
  Erkan UĞUZALP
PDR Bölüm Başkanı

     

Erkan Uğuzalp, 1982 Ankara doğumludur. Orta öğretimini 1993-2000 yılları arasında TEVİTÖL’de yatılı olarak tamamladıktan sonra 2000-2004 yılları arasında Boğaziçi Üniversite’sinde “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” ile “Psikoloji” Bölümlerinden Çift Anadal Derecesi alarak mezun olmuştur. 2005 yılından bu yana Robert Kolej’de Psikolojik Danışman olarak çalışmakta ve 2017 yılından bu yana aynı kurumda Rehberlik Bölüm Başkanlığı görevini de yerine getirmektedir. Yatılılık ve öğrenmenin psikodinamik temelleri üzerine yazı ve çevirileri yayınlanmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Burak KARABEY
Doç. Dr. Burak KARABEY
Dokuz Eylül Üniversitesi
Doç. Dr. Burak KARABEY
  Doç. Dr. Burak KARABEY
Dokuz Eylül Üniversitesi

     

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi programından mezun olmuştur. Aynı Anabilim dalında üstün yeteneklilerin matematik eğitimi üzerine çalışmasıyla doktora derecesini elde etmiştir. Uluslararası düzeyde sosyal girişim, sosyal fayda ve matematik-bilim eğitimi üzerine birçok projede çalışmıştır. MEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Tübitak işbirliğinde 2017 yılında başlayan ve 2019 yılında MEB’e teslim edilen, Cumhuriyet tarihinin ilk “Üstün/Özel Yetenekliler Öğretim Programının Geliştirilmesi” isimli projede, 1.-12. sınıflar düzeyinde Matematik Öğretim Programı’nın geliştirilmesinde görev almıştır.  Üstün yetenek, matematik eğitimi, disiplinlerarası eğitim, matematiksel sorgulama ve soru yazma üzerine çalışmalar gerçekleştiren Karabey, son zamanlarda üstün yeteneklilere yönelik gerçekleştirilen STEAM eğitiminde öğretmen yeterliliklerinin belirlenmesi konusunda bir Erasmus+ projesinde uzman ve araştırmacı olarak yer almaktadır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Üstün/Özel Yetenekliler Eğitimi Anabilim dalında çalışmalarına devam etmektedir.

Dr. Öğrt. Üyesi Ayça KÖKSAL
Dr. Öğrt. Üyesi Ayça KÖKSAL
İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa
Dr. Öğrt. Üyesi Ayça KÖKSAL
  Dr. Öğrt. Üyesi Ayça KÖKSAL
İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa

     

Lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde bitiren Ayça Köksal, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini de aynı üniversitenin ‘Eğitimde Psikolojik Hizmetler A.B.D.’ programında tamamlamıştır.
Bilimsel çalışma alanları, ‘Üstün Zekâlı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi ve Duygusal-Sosyal Problemleri, Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık ve Duygusal Zekâ’ üzerinedir.
İstanbul Üniversitesi’nde halen Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında üstün zekâlılar üzerine ders vermeye devam eden Ayça Köksal’ın bu konularda yayınlanmış makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Özlem ATALAY
Dr. Öğr. Üyesi Özlem ATALAY
İstanbul Üniversitesi
Dr. Öğr. Üyesi Özlem ATALAY
  Dr. Öğr. Üyesi Özlem ATALAY
İstanbul Üniversitesi

     

Dr. Özlem Atalay yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümü, Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda  tamamlamıştır.

2007’de İstanbul Üniversitesi HAYEF Özel Eğitim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak başlayan akademik kariyeri, Doktor Öğretim Üyesi olarak devam etmektedir.

Doktora tezinde; eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünmenin derslere entegrasyonunu sağlayan farklılaştırılmış öğretimlerin, üstün zekalı öğrencilerin akademik başarısı ve derse yönelik tutumlarına etkisini çalışmıştır.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Özel Eğitim Bölümünde üstün zekalı bireylerin kapasitelerine yönelik farklılaştırmış uygulamalar üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.

Eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerinin derslere entegre edilmesi, sosyal bilgiler dersi kapsamında farklılaştırılmış uygulamalar, üst düzey öğrenme için etkin dil ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, üstün zekalı bireylerin ilk okuma yazma öğretimi çalışma konuları arasındadır.

Çalışma konuları ile ilgili eğitim fakültesinde öğretmen adaylarının yetiştirilmesine yönelik dersler vermektedir.

Alan yazında ilgili konularda akademik çalışmaları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Bilge UZUN
Prof. Dr. Bilge UZUN
Psikolojik Danışman, Psikodramatist, Eğitimci, Yazar
Prof. Dr. Bilge UZUN
  Prof. Dr. Bilge UZUN
Psikolojik Danışman, Psikodramatist, Eğitimci, Yazar

     

Prof. Dr. Bilge Uzun, Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında tamamlamıştır.  Akademik hayatına Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başlamıştır. Yüksek Lisans derecesini 2005 yılında ‘erteleME’ konulu tezi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında tamamlamıştır.

Doktora çalışmaları sırasında Berlin Humboldt Üniversitesi’nde burslu araştırmacı olarak akademik çalışmalarda bulunmuştur. 2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında Doktora programını tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Yarı Zamanlı Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır.

Sayın Bilge Uzun, Londra’da bulunan Roehampton Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde 1 yıl boyunca burslu misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak akademik çalışmalarına devam ederken Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. Halen, Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalında Prof. Dr. olarak görevine devam etmektedir.